Skip to content

60 Mitchell AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 17, 2021

Property Information

Block833.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,688
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,500
28%
Improvement Value:$84,800
72%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,202+2.8%
2024$13,814+3.3%
2023$13,373+0.2%
2022$13,353+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

DeedBook 18348, Page 1836

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook 32490, Page 636

Property Built

Built

Year Built: 1976