Skip to content

12 Connerty CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1980
Industrial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
May 25, 2006

Property Information

Block833
Lot10.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0302

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage20,000
Acreage2.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
20%
Improvement Value:$303,900
80%
Total Assessment$379,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,595+2.8%
2024$44,349+3.3%
2023$42,933+0.2%
2022$42,868+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft20,000DeedBook 5675, Page 561Recorded6/5/2006

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft20,000DeedBook 5675, Page 561

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 5266, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1980