Skip to content

20 Manton AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Sep 5, 1995

Property Information

Block833
Lot14.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0204

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,734
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
16%
Improvement Value:$116,800
84%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,759+2.8%
2024$16,301+3.3%
2023$15,780+0.2%
2022$15,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,734DeedBook 4266, Page 298

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 3641, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1978