Skip to content

6 Connerty CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1979
Industrial

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block833
Lot18.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0302

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningPI
Sq Footage12,650
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
20%
Improvement Value:$239,600
80%
Total Assessment$300,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,111+2.8%
2024$35,124+3.3%
2023$34,002+0.2%
2022$33,951+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

To:

Sq Ft12,650DeedBook 6744, Page 251

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

Sq Ft12,650DeedBook 5576, Page 705Recorded11/2/2005

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 5064, Page 786

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4097, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 29800, Page 575