Skip to content

302 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1948

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 7, 2011

Property Information

Block85
Lot3.11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningOP1
Sq Footage1,367
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,500
33%
Improvement Value:$42,900
67%
Total Assessment$64,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,731+2.8%
2024$7,520+3.3%
2023$7,280+0.2%
2022$7,269+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,367DeedBook 6264, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1948