Skip to content

2 Laurie DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block86.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,421
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
38%
Improvement Value:$53,000
62%
Total Assessment$85,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,228+2.8%
2024$9,949+3.3%
2023$9,631+5.0%
2022$9,176+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 19837, Page 1184

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,421DeedBook 18124, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1954