Skip to content

34 Timber RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1959

Last Sale Price
$418,500
Last Sale Date
Jan 7, 2008

Property Information

Block86.02
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,307
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
35%
Improvement Value:$67,600
65%
Total Assessment$104,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,569+2.8%
2024$12,226+3.3%
2023$11,835+0.2%
2022$11,817+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$418,500

To:

Sq Ft2,307DeedBook 5909, Page 295

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 4174, Page 743

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 3820, Page 626

Property Built

Built

Year Built: 1959