Skip to content

6 Timber RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2022

Last Sale Price
$1,091,700
Last Sale Date
Feb 16, 2022

Property Information

Block86.02
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings---
ZoningR3
Sq Footage3,152
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,500
24%
Improvement Value:$184,600
76%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,184+2.8%
2024$28,387+0.4%
2023$28,285
Property History

Property Sale

Sale
$1,091,700

To:

DeedBook 18858, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 2022