Skip to content

13 Mclellan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1940
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block86.02
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class12
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,577
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
44%
Improvement Value:$63,600
56%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,638+2.8%
2024$13,265+15.6%
2023$11,474+0.2%
2022$11,456+1.0%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-011839-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Built

Built

Year Built: 1940