Skip to content

4 Mclellan CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2018

Last Sale Price
$889,048
Last Sale Date
Nov 7, 2018

Property Information

Block86.02
Lot33
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,394
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
21%
Improvement Value:$176,200
79%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,795+2.8%
2024$26,063+7.6%
2023$24,224+0.2%
2022$24,188+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$889,048

To:

Sq Ft3,394DeedBook 17346, Page 735

Property Built

Built

Year Built: 2018