Skip to content

101 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Nov 9, 1993

Property Information

Block86.03
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,359
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,900
29%
Improvement Value:$97,000
71%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,315+2.8%
2024$15,869+3.3%
2023$15,362+0.2%
2022$15,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft3,359DeedBook 4105, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1930