Skip to content

22 Sandra RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block86.04
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1603

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,410
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
30%
Improvement Value:$102,200
70%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,515+2.8%
2024$17,037+3.3%
2023$16,493+0.2%
2022$16,468+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

DeedBook 18639, Page 1669

Property Sale

Sale
$260,000

To:

DeedBook 3634, Page 378

Property Built

Built

Year Built: 1976