Skip to content

16 Sandra RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1976

Last Sale Price
$529,000
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block86.04
Lot7
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1602

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,352
Acreage0.67

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,600
25%
Improvement Value:$115,800
75%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,536+2.8%
2024$18,029+3.3%
2023$17,453+0.2%
2022$17,427+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$529,000

To:

Sq Ft2,352DeedBook 6177, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1976