Skip to content

444 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1975
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block86.08
Lot80.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,168
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,600
34%
Improvement Value:$92,400
66%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,807+2.8%
2024$16,348+3.3%
2023$15,826+0.2%
2022$15,802+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,168DeedBook 5668, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1975