Skip to content

28 Farms RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 17, 2021

Property Information

Block86.10
Lot58.12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,138
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
31%
Improvement Value:$74,800
69%
Total Assessment$108,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,977+2.8%
2024$12,623+9.7%
2023$11,506+0.2%
2022$11,488+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000

To:

DeedBook 18534, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1965