Skip to content

32 Farms RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Jun 30, 2006

Property Information

Block86.10
Lot58.14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,308
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$90,400
71%
Total Assessment$126,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,210+2.8%
2024$14,795+3.3%
2023$14,322+0.2%
2022$14,301+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

To:

Sq Ft2,308DeedBook 5732, Page 204

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4766, Page 724

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4444, Page 861

Property Built

Built

Year Built: 1967