Skip to content

363 Cranbury Rd C-03East Brunswick, NJ 08816

Built 1969
Other Exempt

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block86
Lot93
QualifierC0035
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCF MODEL-A
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,200
27%
Improvement Value:$22,400
73%
Total Assessment$30,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$2,966+3.1%
2014$2,878+2.2%
2013$2,816+5.3%
2012$2,673+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 6504, Page 518Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5999, Page 645

Property Sale

Sale
$147,500

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 5999, Page 645Recorded11/5/2008

Property Sale

Sale
$186,000
DeedBook 5644, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1969