Skip to content

1 Noel LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1967

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Aug 24, 2020

Property Information

Block87.01
Lot1
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,840
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
31%
Improvement Value:$77,600
69%
Total Assessment$113,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,590+2.8%
2024$13,218+3.3%
2023$12,796+2.9%
2022$12,438+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 18104, Page 1311

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 3802, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1967