Skip to content

7 Dehart CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Aug 21, 2017

Property Information

Block87.01
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1702

Building Details

Building Class---
DescriptionSYCAMORE 2AG
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage2,221
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
24%
Improvement Value:$79,000
76%
Total Assessment$104,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,485+2.8%
2024$12,144+3.3%
2023$11,756+0.2%
2022$11,738+1.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$125,000