Skip to content

2 Dehart CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$323,000
Last Sale Date
Mar 2, 2011

Property Information

Block87.01
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1702

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage1,884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
28%
Improvement Value:$63,100
72%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+2.8%
2024$10,287+3.3%
2023$9,959+0.2%
2022$9,944+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$323,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 6241, Page 256

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 4289, Page 87

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3975, Page 400

Property Sale

Sale
$102,350

Property Built

Built

Year Built: 1985