Skip to content

5 Disbrow CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 1, 2013

Property Information

Block87.01
Lot9
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1702

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage2,573
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$102,300
80%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,282+2.8%
2024$14,865+3.3%
2023$14,390+0.2%
2022$14,368+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000
DeedBook 4045, Page 547

Property Sale

Sale
$118,000

Property Built

Built

Year Built: 1984