Skip to content

11 Fieldcrest DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 14, 2000

Property Information

Block87.04
Lot14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,517
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
24%
Improvement Value:$95,100
76%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,018+2.8%
2024$14,608+3.3%
2023$14,141+0.2%
2022$14,120+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft2,517DeedBook 4807, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1969