Skip to content

164 Dunhams Corner RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1972

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Aug 27, 1997

Property Information

Block87.05
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,048
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
31%
Improvement Value:$74,600
69%
Total Assessment$108,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,037+2.8%
2024$12,681+3.3%
2023$12,276+0.2%
2022$12,258+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 4438, Page 473

Property Sale

Sale
$63,750
DeedBook 29310, Page 719

Property Built

Built

Year Built: 1972