Skip to content

1 Tracy DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2016

Property Information

Block87.05
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,785
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,700
39%
Improvement Value:$69,900
61%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,758+2.8%
2024$13,382+3.3%
2023$12,954+0.2%
2022$12,935+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3644, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1978