Skip to content

4 Fieldcrest DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block87.05
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1701

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,279
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
26%
Improvement Value:$84,600
74%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,722+2.8%
2024$13,347+6.2%
2023$12,570+0.2%
2022$12,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft2,279DeedBook 6300, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1970