Skip to content

18 Thom CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1984

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block87.07
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class---
DescriptionTH DOGWOOD
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,993
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
13%
Improvement Value:$71,200
87%
Total Assessment$82,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,868+2.8%
2024$9,598+3.3%
2023$9,292+0.2%
2022$9,278+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,993DeedBook 6623, Page 835

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 4749, Page 721

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 4110, Page 66

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3607, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1984