Skip to content

10 Wright CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 8, 2020

Property Information

Block87.08
Lot41
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1704

Building Details

Building Class---
DescriptionMIMOSA
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage2,437
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$94,000
79%
Total Assessment$119,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,286+2.8%
2024$13,896+3.3%
2023$13,452+0.2%
2022$13,432+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

DeedBook 17888, Page 1735

Property Sale

Sale
$206,600

To:

Property Built

Built

Year Built: 1985