Skip to content

9 Wright CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1981

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Aug 9, 2017

Property Information

Block87.08
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1704

Building Details

Building Class---
DescriptionCONT 2AG
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage2,676
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
20%
Improvement Value:$101,300
80%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,162+2.8%
2024$14,748+3.3%
2023$14,277+0.2%
2022$14,255+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft2,676DeedBook 7030, Page 347

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft2,676DeedBook 6952, Page 693Recorded3/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1981