Skip to content

5 Vreeland CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2026

Property Information

Block87.08
Lot57
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1704

Building Details

Building Class---
DescriptionMIMOSA
Dwellings1
ZoningVG1
Sq Footage2,437
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$95,800
79%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,502+2.8%
2024$14,106+6.7%
2023$13,226+0.2%
2022$13,206+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,437DeedBook 18560, Page 1757

Property Sale

Sale
$215,000

To:

DeedBook 3725, Page 922

Property Built

Built

Year Built: 1986