Skip to content

14 Stout CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 1, 2016

Property Information

Block87.10
Lot17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class---
DescriptionTH PINES
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,704
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,000
14%
Improvement Value:$66,400
86%
Total Assessment$77,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+2.8%
2024$9,038+3.3%
2023$8,749+0.2%
2022$8,736+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 4702, Page 877

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3759, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1985