Skip to content

18 Stout CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1985

Last Sale Price
$143,500
Last Sale Date
Jul 21, 1992

Property Information

Block87.10
Lot19
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class10
DescriptionTH WILLOW
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,704
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,000
15%
Improvement Value:$71,300
85%
Total Assessment$84,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,870+2.9%
2024$9,594+3.4%
2023$9,279+0.2%
2022$9,265+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$143,500

To:

Sq Ft1,704DeedBook 3996, Page 571

Property Sale

Sale
$97,000

Property Built

Built

Year Built: 1985