Skip to content

8 Obert CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$90,500
Last Sale Date
Sep 29, 1986

Property Information

Block87.10
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class---
DescriptionTH SEQUOIA
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,704
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,000
15%
Improvement Value:$71,800
85%
Total Assessment$84,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+2.8%
2024$9,902+3.3%
2023$9,586+0.2%
2022$9,571+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,500

To:

Sq Ft1,704DeedBook 3568, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1986