Skip to content

14 Lilac CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1986

Last Sale Price
$342,000
Last Sale Date
Jul 21, 2006

Property Information

Block87.11
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1703

Building Details

Building Class---
DescriptionTH SEQUOIA
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,704
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,000
14%
Improvement Value:$67,500
86%
Total Assessment$78,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,424+2.8%
2024$9,166+3.3%
2023$8,874+0.2%
2022$8,860+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$342,000

To:

Sq Ft1,704DeedBook 5698, Page 616

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4435, Page 286

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3628, Page 925

Property Built

Built

Year Built: 1986