Skip to content

7 Dobbs CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1982

Last Sale Price
$276,000
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block87.28
Lot70
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1704

Building Details

Building Class---
DescriptionTH
Dwellings1
ZoningVG2
Sq Footage1,134
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,000
19%
Improvement Value:$45,800
81%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+2.8%
2024$6,633+3.3%
2023$6,421+0.2%
2022$6,411+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,000

To:

DeedBook 18508, Page 537

Property Sale

Sale
$276,000

From:

To:

Sq Ft1,134DeedBook 18508, Page 537Recorded6/25/2021

Property Sale

Sale
$202,500

To:

DeedBook 5221, Page 203

Property Sale

Sale
$118,000

To:

DeedBook 4995, Page 512

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 3818, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1982