Skip to content

463 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 4, 2001

Property Information

Block87.31
Lot13.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1700

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningOP2
Sq Footage864
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,600
48%
Improvement Value:$31,300
52%
Total Assessment$59,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,191+2.8%
2024$6,995+3.3%
2023$6,771+0.2%
2022$6,761+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957