Skip to content

461 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 8, 2017

Property Information

Block87.31
Lot13.13
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1700

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 2DG
Dwellings1
ZoningOP2
Sq Footage1,216
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,800
48%
Improvement Value:$43,500
52%
Total Assessment$83,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,000+2.8%
2024$9,727+3.3%
2023$9,416+0.2%
2022$9,402+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$44,900
DeedBook 4522, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1956