Skip to content

471 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1918
Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Sep 16, 2019

Property Information

Block87.31
Lot14.14
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1700

Building Details

Building Class---
DescriptionGARAGE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage5,593
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
21%
Improvement Value:$190,000
79%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,812+2.8%
2024$28,025+3.3%
2023$27,130+0.2%
2022$27,089+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft5,593DeedBook 17636, Page 1745

Property Built

Built

Year Built: 1918