Skip to content

495 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 2, 2010

Property Information

Block87
Lot12.17
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1700

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,504
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
42%
Improvement Value:$55,200
58%
Total Assessment$95,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,429+2.8%
2024$11,117+3.3%
2023$10,761+0.2%
2022$10,745+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft1,504DeedBook 6178, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1956