Skip to content

5 Fairfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Mar 12, 2002

Property Information

Block88.01
Lot3
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,201
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,700
41%
Improvement Value:$41,600
59%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+2.8%
2024$8,209+3.3%
2023$7,947+0.2%
2022$7,935+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft1,201DeedBook 5033, Page 790

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 4242, Page 812

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3779, Page 633

Property Built

Built

Year Built: 1954