Skip to content

23 Fairfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 8, 2003

Property Information

Block88.02
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,544
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
36%
Improvement Value:$46,200
64%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,704+2.8%
2024$8,466+3.3%
2023$8,195+0.2%
2022$8,183+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,544DeedBook 5193, Page 385

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4439, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1954