Skip to content

20 Academic RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jul 6, 2018

Property Information

Block88.02
Lot26
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,877
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
27%
Improvement Value:$79,800
73%
Total Assessment$109,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,181+2.8%
2024$12,821+8.0%
2023$11,869+0.2%
2022$11,851+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,877DeedBook 17241, Page 866

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4421, Page 464

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 3645, Page 983

Property Built

Built

Year Built: 1969