Skip to content

16 Academic RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1968

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block88.02
Lot28
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,176
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
28%
Improvement Value:$76,600
72%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+2.8%
2024$12,448+9.8%
2023$11,338+0.2%
2022$11,321+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 18685, Page 175Recorded10/22/2021

Property Sale

Sale
$229,500

To:

DeedBook 4108, Page 499

Property Built

Built

Year Built: 1968