Skip to content

8 Academic RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block88.02
Lot32
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1901

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,176
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
31%
Improvement Value:$66,800
69%
Total Assessment$96,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,621+2.8%
2024$11,303+3.3%
2023$10,942+0.2%
2022$10,926+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969