Skip to content

22 Appleby LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 3, 1994

Property Information

Block88.05
Lot23
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class12
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage2,414
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
27%
Improvement Value:$98,000
73%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,051+10.7%
2024$14,503+3.3%
2023$14,040+0.2%
2022$14,018+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft2,414DeedBook 4173, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1977