Skip to content

26 Appleby LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1977

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block88.05
Lot25
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,773
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,700
32%
Improvement Value:$75,800
68%
Total Assessment$111,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,386+2.8%
2024$13,020+4.7%
2023$12,434+0.2%
2022$12,416+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

To:

DeedBook 18253, Page 696

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,773DeedBook 5397, Page 781Recorded10/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1977