Skip to content

38 Deerfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block88.05
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,463
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
34%
Improvement Value:$50,100
66%
Total Assessment$76,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,172+2.8%
2024$8,921+3.3%
2023$8,636+0.2%
2022$8,623+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft1,463DeedBook 6062, Page 208

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3596, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1964