Skip to content

4 Charter CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 28, 2006

Property Information

Block88.06
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1BG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,500
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
33%
Improvement Value:$54,500
67%
Total Assessment$80,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+2.8%
2024$9,435+3.3%
2023$9,134+0.2%
2022$9,120+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,500DeedBook 5688, Page 812

Property Built

Built

Year Built: 1964