Skip to content

36 Fairfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$144,000
Last Sale Date
Aug 7, 1991

Property Information

Block88.06
Lot31
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1DG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,377
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
37%
Improvement Value:$47,500
63%
Total Assessment$75,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,028+2.8%
2024$8,781+3.3%
2023$8,501+0.2%
2022$8,488+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$144,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 3929, Page 560

Property Sale

Sale
$123,000

Property Built

Built

Year Built: 1954