Skip to content

12 Richard RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Oct 24, 2005

Property Information

Block88.06
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,273
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,800
39%
Improvement Value:$47,300
61%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,256+2.8%
2024$9,003+3.3%
2023$8,715+0.2%
2022$8,702+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft1,273DeedBook 5582, Page 460

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4045, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1956