Skip to content

51 Deerfield RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Apr 6, 2023

Property Information

Block88.08
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1902

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,075
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,000
40%
Improvement Value:$42,000
60%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,404+2.8%
2024$8,174+3.3%
2023$7,913+0.2%
2022$7,901+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

DeedBook 19196, Page 559

Property Sale

Sale
$41,000

To:

DeedBook 28320, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1955